Beleggen buiten de beurs biedt extra diversificatie
Het overgrote deel van alle grote ondernemingen heeft geen beursnotering. Toch focussen veel beleggers op almaar dezelfde aandelen, indices en bekende beursnamen. Wie zijn portefeuille breder wil spreiden, kan ook buiten de beurs kijken naar private assets. In een interview voor De Tijd, geeft Gert Van Craenenbroeck, general manager KBC Private Banking & Wealth, meer uitleg.
De beurs is geen nauwkeurige afspiegeling van de economie. Slechts een beperkt deel van alle ondernemingen met een omzet van meer dan 250 miljoen euro is er vertegenwoordigd. Een zeer groot universum professioneel geleide ondernemingen, familiebedrijven en infrastructuurprojecten hebben nooit een beursnotering gezocht en zijn dat ook niet van plan. Wie als belegger uitsluitend in publieke markten actief is, mist dus een groot deel van de reële economische activiteit.
Gert Van Craenenbroeck: ‘Daar komt nog bij dat het aantal beursgenoteerde bedrijven al jaren daalt. Ook in België verdwijnen gestaag namen van het koersenbord. Bedrijven en families die vroeger naar de beurs trokken als exitstrategie of om geld op te halen, vinden vandaag steeds vaker hun weg buiten de beurs. Dat is geen toeval, maar een structurele verschuiving in de manier waarop ondernemingen gefinancierd en overgedragen worden.’
Drie argumenten voor Private Assets
1. Hoger rendementspotentieel
Historisch gezien presteren private markten beter dan publieke beurzen, al biedt het verleden geen garantie voor de toekomst. Bovendien bouwt dat rendement zich niet lineair op. Men moet eerst zaaien, dan laten rijpen, en pas nadien kan men oogsten. 'Maar omdat u private assets niet zomaar kunt verkopen, zoals dat met een aandeel op de beurs wel mogelijk is, kunnen ze gepaard gaan met een extra potentieel rendement. U bent immers bereid om uw kapitaal voor langere tijd vast te zetten’, legt Van Craenenbroeck uit.
2. Bredere spreiding
Er zijn niet alleen minder bedrijven op de beurs dan vroeger, de concentratie is ook sterk toegenomen. Zo vertegenwoordigen de tien grootste aandelen in de MSCI World-index momenteel ongeveer een kwart van zijn totale waarde, en die top is uitgesproken Amerikaans.
‘Wie een deel van zijn vermogen buiten de beurs belegt, vermindert die concentratie en krijgt toegang tot een veel breder universum: middelgrote familiebedrijven, industriele spelers, infrastructuur- en vastgoedprojecten’,
zegt Van Craenenbroeck. ‘Zo belegt u in sectoren en thema’s die op de beurs ondervertegenwoordigd zijn.’
Wie een deel van zijn vermogen buiten de beurs belegt, vermindert concentratie en krijgt toegang tot een veel breder universum
Gert Van Craenenbroeck, general manager Private Banking & Wealth
3. Minder volatiliteit
Private assets bewegen grotendeels onafhankelijk van de beurs. ‘Ze worden minder frequent gewaardeerd en kunnen daardoor anders reageren. De schommelingen lijken vaak beperkter in de rapportering, maar onderliggende risico’s blijven’, legt Van Craenenbroeck uit.
Niet zonder risico's
Private assets zijn zeker geen risicoloze activaklasse. ‘Specifieke liquiditeitsmechanismen kunnen leiden tot een tijdelijke opschorting van de terugbetaling in bepaalde fondsen, zeker wanneer te veel gelijktijdig hun geld willen opvragen’, aldus Van Craenenbroeck. ‘Fondsen die onder druk activa moeten verkopen, doen dat met korting en vernietigen zo waarde voor wie blijft zitten.’
‘De boodschap is niet dat alle private assets gevaarlijk zijn, maar wel dat de kwaliteit van de beheerder doorslaggevend is’, zegt hij. ‘Een fonds dat eenzijdig geconcentreerd is in één sector of profiel mist precies de buffer die private assets in theorie sterk maakt. Een zorgvuldige selectie van de fondsbeheerder en een goede spreiding over sectoren, regio’s en looptijden zijn geen bijzaak, maar de kern van een degelijke private-assetsstrategie.’
Bij private assets is de kwaliteit van de fondsbeheerder doorslaggevend. Een zorgvuldige selectie en een goede spreiding over sectoren, regio’s en looptijden zijn de kern van een degelijke privateassetsstrategie
Gert Van Craenenbroeck, general manager Private Banking & Wealth
Voor wie zijn private assets geschikt?
Private assets zijn niet voor iedereen weggelegd. ‘Eerst en vooral moet u geduld hebben. Een beleggingshorizon van minstens vijf tot tien jaar is een absolute voorwaarde’, benadrukt Van Craenenbroeck. ‘Bij zogenaamde closed-end-fondsen moet u zelfs rekenen op tien tot vijftien jaar. Uw geld zit in die periode vast, dat is voor veel beleggers vaak een brug te ver. Daarom kiezen ze vandaag vaker voor semi-liquide fondsen. Daar kunt u elk kwartaal uw inleg terug vragen, al moet u als belegger rekening houden met penalisaties bij vertrek kort na de instap en/of zogenaamde “gates” waarbij de beheerder uw uitstap kan weigeren als op het niveau van het fonds een bepaald percentage uitvloei wordt bereikt.’
Omdat uw kapitaal voor langere tijd vastzit, moet u over voldoende liquide reserves beschikken voor onvoorziene uitgaven. Uw portefeuille moet ook groot genoeg zijn om zinvol te kunnen diversifiëren, zowel over activaklassen als binnen private assets zelf.
Private assets zijn dan ook niet bedoeld om beursgenoteerde beleggingen te vervangen, maar kunnen wel een aanvulling zijn voor uw portefeuille, als ze binnen uw risicoprofiel passen.
Toegankelijker
KBC Wealth Management biedt al sinds 2021 beleggingen in private assets aan. Aanvankelijk was dat aanbod uitsluitend bedoeld voor klanten met een roerend vermogen van meer dan 5 miljoen euro. ‘Sinds kort hebben we ook een aanbod voor klanten met een belegbaar vermogen vanaf 1 miljoen euro’, zegt Van Craenenbroeck. Niet alles wat groeit, noteert op de beurs. Voor beleggers die verder willen kijken, kunnen private assets een logische volgende stap zijn, op voorwaarde dat ze geduld hebben en doordacht te werk gaan.
DE PIJLERS VAN PRIVATE ASSETS
Private assets zijn een koepelbegrip voor alle beleggingen die niet publiekelijk
verhandeld worden en dus niet op een beurs noteren. Beleggers investeren rechtstreeks in deze private assets of via gespecialiseerde fondsen.
Private assets steunen op vier grote pijlers:
- Private equity: investeerders worden mede-aandeelhouder van nietbeursgenoteerde ondernemingen. Ze investeren mee in hun groei of transformatie en delen in de potentiële meerwaarde bij verkoop. Denk aan familiebedrijven die worstelen met opvolging, of ondernemingen die klaar zijn voor de volgende groeifase.
- Private credit: dit zijn leningen aan ondernemingen die buiten het traditionele bancaire circuit gefinancierd worden. Het rendement komt vooral uit rente, met daartegenover kredietrisico, structuurrisico en lagere liquiditeit. De uitkomsten verschillen sterk per beheerder en structuur.
- Private real estate: draait om investeringen in niet-beursgenoteerd vastgoed, van logistieke centra tot zorgvastgoed. Die genereren huurinkomsten en bieden via huurindexering een zekere bescherming tegen inflatie.
- Private infrastructure: grote infrastructuurwerken zoals energienetten,
transportprojecten of datacenters leveren doorgaans stabiele, langlopende inkomsten op.
Hebt u hierover nog vragen?
Uw private banker of wealth manager helpt u graag verder.
Dit nieuwsbericht mag niet worden beschouwd als een beleggingsaanbeveling of advies.