Nieuwe aansprakelijkheidsregels: groter risico op aansprakelijkheidsclaims tegen bestuurders

Er liep iets mis. De pagina is tijdelijk onbeschikbaar.

Nieuwe aansprakelijkheidsregels: groter risico op aansprakelijkheidsclaims tegen bestuurders

Als bestuurder van een vennootschap kun je makkelijker persoonlijk aansprakelijk worden gesteld voor foute handelingen. Met een verzekering bestuurdersaansprakelijkheid bescherm je jezelf én je persoonlijk vermogen.

  • De gegevens van een klant zijn gehackt door een veiligheidslek in je IT-systeem.
  • Je medewerker valt tijdens het uitvoeren van zijn job van een stelling en heeft verschillende breuken.
  • De vennootschap komt haar fiscaal-, sociaal- of vennootschapsrechtelijke verplichtingen niet na.
  • De vennootschap gaat contracten met derden aan, maar kan de verplichtingen niet nakomen, waardoor deze laatsten financiële schade lijden.

In elk van deze situaties kun je sinds 1 januari 2025 ook als bestuurder persoonlijk aansprakelijk gesteld worden als de benadeelde partij kan aantonen dat er een beleidsfout werd begaan waardoor zij schade geleden hebben. Voordien konden benadeelden meestal enkel de vennootschap aanspreken.

In sommige van deze voorbeelden riskeren bestuurders en vennootschappen bovendien strafrechtelijke vervolging.

Wat houdt dat concreet in?

Gerrit Van Gassen (Litiguard Advocaten): 'Tot voor kort kon je als bestuurder uitzonderlijk door een contractspartij van de vennootschap persoonlijk aansprakelijk gehouden worden. Door de invoering van het nieuwe Boek 6 van het Burgerlijk Wetboek zal dat veel eenvoudiger kunnen. Hierdoor valt één van de voornaamste belemmeringen weg om een persoonlijke aansprakelijkheidsvordering in te stellen tegen jou als bestuurder. Je kunt als bestuurder dus sneller persoonlijk te maken krijgen met aansprakelijkheidsclaims van bijvoorbeeld personeel, klanten, leveranciers en schuldeisers van de vennootschap.'

Hoe kun je je als bestuurder beschermen tegen dit soort claims?

“Veel bestuurders, vooral van kleinere vennootschappen zijn zich niet bewust van de nieuwe regels en de mogelijke persoonlijke implicaties”, aldus Gerrit van Gassen (Litiguard Advocaten). “Het is belangrijk om je als bestuurder te verdiepen in de nieuwe regels. Je kunt een aantal stappen ondernemen:

  • Laat je eigen bestuurderscontracten met de vennootschap juridisch nakijken en laat deze indien nodig aanpassen
  • Laat ook de contracten die de vennootschap afsluit met derden juridisch nakijken, want ook hierin kun je bepaalde beschermingsclausules laten opnemen
  • Tot slot raden we je ten zeerste een polis bestuurdersaansprakelijkheid aan voor het geval je toch wordt aangesproken.”
Lees meer over de verzekering bestuurdersaansprakelijkheid